Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslavte s námi masopust!

22. 2. 2009

V neděli 22. 2. 2009 pořádáme nejen pro děti

PRVNÍ MUKAŘOVSKÝ MASOPUST


14.00SRAZ na návsi před poštou (občerstvení před restaurací U kostela zajištěno)
14.22OFICIÁLNÍ SCHVÁLENÍ masopustu panem starostou
14.30začátek PRŮVODU maškar k Sokolovně
15.00 – 17.00SOKOLOVNA  rej masek, hry a volná zábava (možná i s živou kapelou)


VÍTÁNY  masky, maškary a hudební nástroje všeho druhu

PŘÍPRAVA  středa 18. 2. 2009 od 20.00 v družině (pravidelný maminec MC)

PlakátProč zrovna masopust?

V současné uspěchané době, kdy většina výdělečně činných obyvatel našich obcí tráví denně i hodiny na cestě za prací a zpět, může snaha o oživování starých tradic působit naivně, četné příklady z podobně disponovaných vesnic a městeček nám ale naznačují, že právě to je cesta, jak přimět lidi vyjít trochu ze svých ulit a dát starému obsahu třeba úplně novou tvář. My, maminky t.č. na rodičovské dovolené, máme navíc tu výhodu, že máme hraní vlastně v popisu práce a popustíme-li trochu více uzdu fantazii, ocení to většinou alespoň naše děti.

I proto jsme se rozhodly, že si zkusíme zpříjemnit jinak dosti ponurý čas na sklonku zimy masopustním veselím – ovšem alespoň pro začátek jako akci určenou především pro naše nejmenší. Velmi rámcovou inspiraci jsme si přitom vzaly z míst, kde se masopustní tradice dosud udržuje v plné intenzitě – a uvidíme, jak se to celé vyvine.

Křesťanská kultura vymezuje masopustní období dobou od svátku Tří králů (6. leden) do začátku předvelikonočního půstu (47 dní před Velikonoční nedělí). S liturgickým rokem souvisí toto období hlavně v tom směru, že umožňovalo jednání v souladu s předkřesťanskými tradicemi, mnohdy značně starobylými, odrážejícími především základní instinkt člověka: zajistit a uhájit svou existenci. Připomínaly se tak dávné obřadní úkony k zajištění zdaru nového vegetačního období v přírodě i k zajištění plodnosti a zdraví lidí, které kdysi provázely v různých formách celou zimní část roku. V tradičním masopustním průvodu nesmí chybět smrtka, různá zvířata, ale také třeba řezníci a další profese, cikánka s dítětem, nebo různé historické a nadpřirozené postavy. U klasické obchůzky je nepostradatelný i vyvolavač.

My si tak ambiciózní cíle pro náš první masopustní pokus rozhodně neklademe, na druhou stranu ale doufáme, že se nám podaří připravit příjemné odpoledne nejen pro děti a maminky, které vídáme v Mateřském centru pravidelně, ale přitáhneme i trochu širší okruh dětí i dospělých. A třeba se nám opravdu podaří založit tradici která třeba poroste spolu se svými momentálně nejmladšími účastníky!